WordPress’te Yazıları Topluca Zamanlayarak İleri Tarihlerde Yayımlama

May 8, 2020 Ücretli Temalar kategorisinde yayınlandı.

WordPress’in güzel özelliklerinden birisi de hazırladığınız yazıları hemen yayınlamak zorunda olmamanız. Dilerseniz yazıyı ileriki bir tarihte yayınlanmak üzere zamanlayabilirsiniz.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

Bunun için yazıyı hazırladıktan sonra sağ tarafta bulunan “Yayıml”a kutusundaki “Hemen yayımla” alanından bir tarih seçip altındaki “Tamam” butonuna basınız. Sonra mavi olan “Yayımla” butonu “Zamanla” olarak değişecektir ve bu butona basarak yazıyı belirlediğiniz tarihte yayımlanmak üzere zamanlamış olursunuz. Tarih gelince yazı otomatik yayınlanacaktır.

Eğer çok sayıda taslak halinde yazımız varsa, örneğin sitenizde bot kullanarak içerik oluşturduysanız ya da txt dosyasındaki yüzlerce içeriği yazı halinde yüklediyseniz, çok sayıdaki yazıyı bir anda yayımlamak doğru olmayabilir. Zira her yazı için arama motorlarına ping gönderilecektir. Bu da spam olarak algılanabilir. Bu durumda yüzlerce yazıyı ileri tarihlere zamanlayarak yazıların tek tek yayımlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için Publish to Schedule adında kullanımı çok basit olan bir eklenti mevcut. Eklentinin nasıl kullanıldığını görmek için öncelikle kurulumu yapalım.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

“wp-admin/Eklentiler” sayfasına girip üst bölümden “Yeni Ekle” diyerek eklenti arama sayfasına ulaşalım.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

Sağdaki arama bölümüne “Publish to Schedule” yazarak eklentiyi bulalım. Eklenti karşımıza çıkınca Hemen Yükle butonuna basalım ve eklenti sitemize yüklensin.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

Eklenti yüklendikten sonra “Etkinleştir” butonuna basalım. Bu sayede eklenti kullanıma hazır hale gelecektir.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

“wp-admin/Ayarlar/Publish to Schedule” sayfasına girerek yazıları zamanlama eklentisinin ayarlarını yapabiliriz. Bu sayfada öncelikle hangi gün kaç tane yazının yayımlanmasını istediğimizi belirtelim. Sunday, pazar gününü ifade eder. Diğerleri de takip eden günlerdir. Her gün için, o gün yayımlanmasını istediğimiz yazı adedini yazalım. Örneğin “Sunday” için 2, “Monday” için 3 yazarsak, pazar günü ilk 2 yazıyı yayımlar. Sonraki 3 yazı da pazartesi yayımlanır.

“Start Time” ve “End Time” alanlarına ise, günün hangi saatlerinde yazıların yayımlanmasını istediğimizi yazalım. Yazılar, bu saatler arasındaki saatlerde rastgele yayınlanacak. Örneğin temanın kurulum ayarlarında tüm gün olarak belirtilmiş. Böyle bırakırsanız, bir yazı 2:39, diğeri 7:40, öbürü 14:59 gibi rastgele saatlerde yayımlanacaktır. Eğer sadece gündüz yayımlanmalarını istiyorsak saatleri, “Start Time” 09:00, “End Time” 18:00 gibi ayarlayabiliriz.

Son olarak en alttaki Statistics alanında No’yu seçelim ve istatistiklerimizin eklenti yapımcısına gitmesine izin vermeyelim. Ve “Save all changes” butonuna basarak ayarları tamamlayalım.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

Ayarlardan sonra yeni yazı ekleme sayfamıza girdiğimizde sağ tarafta, “Publish to Schedule” kutusunu görebiliriz. bu kutuda yapılacak bir şey yok. Eklentinin çalıştığını anlamamızı sağlayacaktır. Bizim yapmamız gereken, yazıyı hazırladıktan sonra Yayımla butonuna basmak. Yayımla butonun bastığımızda yazı yayımlanmayacak, bunun yerine ileri bir tarihte yayımlanmak üzere zamanlanacaktır.

Wordpress'te Yazıları Topluca Zamanlama

Gördüğünüz gibi Yayımla butonuna bastık ama yazı 8 Mayıs 2020 saat 12:20’de yayımlanmak üzere zamanlandı.

Siz de bu yazı zamanlama eklentisini kullanarak, tarih seçmeden yazılarınızı rastgele saatlerde ve günlerde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.