WordPress Tema Nasıl Yüklenir? Kolay Tema Kurulumu

May 6, 2020 Ücretli Temalar kategorisinde yayınlandı.

WordPress ile site yapmaya karar verdik. Domain yani alan adımızı ve site dosyalarının barınacağı hosting alanımızı satın aldık. Siteyi oluşturabilmek için öncelikle WordPress’i yüklemesini yani kurulumunu yapmamız gerekiyordu. Bunu halletmiştik. WordPress’i kurup domaini tarayıcıda açtığımızda, sitemizi görebiliyor olmalıyız. Ama bu görüntü çoğu kişinin pek hoşuna gitmeyecektir çünkü şu an kullanılan WordPress’in temel teması.

Bu konuda, ziyaretçiler siteye girdiğinde nasıl bir tasarımla karşılaşacak sorusunun cevabını bulacağız. Bunun için WordPress tema kurulumu yapmalıyız.

WordPress Tema Nedir?

WordPress tema, ziyaretçiler sitemize girdiğinde gördükleri tüm görüntüdür. Örneğin bu sitede şu an yazıyı okuduğunuz sayfa, temanın iç sayfasının kodları ile oluşturulmuş. Yazı fontunun ne olacağını, fontun boyutunun ne olacağı, menünün nasıl olacağı, başlığın boyutu, arka planın beyaz olması, vb hepsi temanın belirlediği kurallara göre gösterilir. Örneğin şu sayfadaki araç kiralama temalarının demolarını bakınız. Görebileceğiniz gibi birbirinden farklı tasarımlar mevcut. Aslında hepsi WordPress kullanıyor. Ama temalar farklı olduğu için siteler de farklı gözüküyor. Bir sitenin temasını alıp diğerine yüklesek, o site de aynı şekilde gözükmeye başlayacaktır.

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress temanın ne olduğunu anladığımızı göre şimdi bunun kurulumuna geçebiliriz. WordPress’i kurmuştuk. Kurulumun nasıl yapıldığını yazının başındaki linkten bulabilirsiniz.

Öncelikle nasıl bir tasarım istediğimizi ve sitemizin hangi işlevlere ihtiyacı olduğunu belirlemeliyiz. Örneğin “sadece bir blog olsun, yazı gireyim arada bir, gelenler de okusun, yorum yapsın”, diyorsak, blog tarzı bir tema bulmalıyız. Eğer yukarıdaki örnekteki gibi bir araç kiralama sitesi kuracaksak mecburen araç kiralama teması bulmalıyız.

WordPress için hazırlanmış binlerce ücretsiz tema olduğu gibi fonksiyonel ücretli temalar da mevcut. Birçok ücretli tema gereksiz kodlardan oluşur. O yüzden ücretli tema seçeceksek, sadece bizim ihtiyaçlarımıza yetecek kodları ihtiva eden bir tema bulmamız yeterli olacaktır. “Oradan bu çıkan buradan şu çıkan” temaları kullanmak zordur. Demolara da aldanmamak gereklidir. Demoları özenle hazırlar yapımcılar ama kullanıcı için bazen siteyi demodaki hale getirmek zor olabilir.

WordPress temaları yüklenmeleri ile ilgili olarak ikiye ayırmak lazım:

  1. Otomatik kurulabilen temalar,
  2. Dosya yüklemenin gerekli olduğu temalar.

WordPress Temanın Otomatik Kurulumu

WordPress’in tema dizini bulunmakta: WordPress Tema Dizini.  Burada yer alan ücretsiz temaları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Filtreleri istediğiniz gibi ayarlayarak ihtiyacınıza uygun bir tema bulabilirsiniz.

Bu dizindeki temaları yükleyebilmek için temayı indirmeniz gerekmiyor. Temanın adını öğrenmeniz yeterli. Tema adını not edelim. Örneğin “Ashe” teması olsun.

WordPress kurulumumuzda yönetim paneline girelim(example.com/wp-admin sayfası). Sol menüden “Görünüm” sayfasını açalım. Bu sayfada, mevcut temalarımızı görebiliriz. İsterseniz bunlardan birini de kullanabilirsiniz.

Yeni bir tema kurabilmek için sayfanın üst tarafından bulunan “Yeni ekle” butonuna basalım.

Karşımıza çıkan sayfada birçok temanın listelendiğini görebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz dizindeki tüm temalar burada da listelenmekte. Zaten veriler o dizinden çekiliyor. İster yine listeden tema bulabilir ya da sağ üstteki “Tema ara…” alanına belirlediğimiz temanın adını yazarak temaya ulaşabiliriz.

“Ashe”, yazdık ve tema geldi. İmleci temanın üzerine getirdiğimizde çıkan “Kur” butonuna basabiliriz. Bir süre temanın dosyalarının yüklenmesini beklememiz gerekiyor. Yükleme tamamlanınca aynı yerde “Canlı Ön izleme” butonu ile sitemizin ön izlemesini görebiliriz. Aynı yerdeki “Etkinleştir” butonu ile de temamızı sitemizde kullanmaya başlayabiliriz.

Görünüm sayfasına girdiğimizde temamızın etkin tema haline geldiğini görebiliriz. Bazı temaların ayarları olabiliyor. Görünüm menüsü altında “Özelleştir” bağlantısına girerek bu ayarları yapabilirsiniz. Bazı temalar ise eklenti kurulması gerektiğini söyleyebilir. Bu eklentileri de yükleyebilirsiniz. Eklentiler de WordPress dizininden yüklendiği için çekinmenize gerek yok.

Artık temanız aktif ve sitenizi açtığınızda bu temayı görebilirsiniz. Artık çoğu ücretsiz temanın bir de ücretli pro sürümü mevcut. Size “pro’yu satın al” diye bilgiler gösterecektir. Önemsemenize gerek yok. Eğer pro sürümünün özelliklerine ihtiyacınız varsa satın da alabilirsiniz tabii. Ama bu dizindeki tüm temalar bence ücretsiz olarak kullanmaya uygun temalar.

Tema Dosyasının Kurulumu

Yukarıda otomatik WordPress tema kurulumundan bahsettik. eğer beğendiğimiz tema WordPress’in tema dizininde değilse, başka sitelerden bulduysak, satın aldıysak ne yapacağız? Bu durumda temanın dosyalarını sitemize kendimiz yüklemeliyiz.

Tema dosyasının yüklenmesi suretiyle tema kurulumunun 2 yolu var:

  1. Yönetici panelinden yüklemek,
  2. FTP ile yüklemek

FTP’nin ne olduğunu bilen için ayrıntıya girmek gereksiz. Zaten kendisi yapar. O yüzden FTP ile tema yüklemeye değinmeyeceğiz. Kısaca şu adımlar yeterlidir:

  1. Tema dosyalarını zip’ten çıkartın.
  2. Tema klasörü ana dizin olmalıdır. Yani bilgisayarınızda tema klasörüne tıkladığınızda girdiğiniz klasörde style.css dosyasını görebiliyor olmalısınız. Örneğin bilgisayarımızdaki “ashe” klasörüne tıkladığımızda style.css dosyasını görebiliyor olmalıyız. Style.css, daha içteki klasörlerde olmamalıdır.
  3. Tema klasörünü(örneğin ashe klasörünü), FTP’den wp-content/themes/ dizinine yüklemeliyiz.
  4. Tarayıcıdan http://www.example.com/wp-content/themes/ashe/style.css yazdığımızda style.css dosyasına ulaşabiliyorsak, yükleme doğru yapılmıştır.
  5. Yönetim paneli “Görünüm” sayfasından temayı aktifleştirebiliriz.

Yönetici Panelinden WordPress Tema Kurulumu:

bu yöntemle tema kurmak için öncelikle tema dosyamızı bilgisayara indirmeliyiz. Dosyamız “.zip” formatında ve içinde sadece tema dosyaları olmalı. Yani zip’i dışarı çıkardığınızda karşınıza tema klasörü ve içinde tema dosyaları çıkmalı. Bunu sağlamazsanız yükleme yapamazsınız. Örneğin “ashe” klasörü ve içinde style.css, index.php gibi dosyalar görüyorsanız, ashe klasörünü zipleyerek kullanabilirsiniz.

FTP ile ilgimiz yoksa, wp-admin yönetim panelindeki “Görünüm” sayfasına girelim ve yukarıdan “Yeni ekle” butonuna basalım. Çıkan sayfanın yüne üst tarafındaki Tema Yükle butonuna basalım.

Sayfada “Browse”, “Seç”, “Dosya Seçin” gibi bir ifade göreceksiniz. Bu butona basarak bilgisayardan temayı bulun ve temayı seçin. Yandaki “Hemen yükle” butonuna basın.

Kurulum başarılı olursa canlı ön izlem ve temayı etkinleştirme bağlantılarını görebileceksiniz. Etkinleştir diyerek temanın kurulumunu tamamlayabiliriz.

Bu yazıda otomatik ve manuel WordPress tema yükleme nasıl yapılır konusuna değinmiş olduk. Eğer sorunuz varsa, tema yüklerken hata alıyorsanız yorum olarak sorunuzu iletebilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.