WordPress Tam Yedek Alma Nasıl Yapılır?

April 28, 2020 Ücretli Temalar kategorisinde yayınlandı.

WordPress sitenizin yedeğini alma konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, Destek sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Sitelerin düzenli olarak yedeklerinin alınması oldukça önemli. Bin yılda bir sorun yaşarsınız ama sorun yaşadığınızda yedeğiniz yoksa büyük sıkıntı çekmeniz mümkün. Örneğinsiteniz saldırıya uğrayabilir, dosyaları barındırdığınız sunucu saldırı alabilir ya da çökebilir, veriler silinebilir, host firmanız paraları alıp kaçabilir, vb. En azından ayda bir yedek almak faydalıdır. Host firmaları yedek almayı otomatik yapabiliyorlar ama bunun için ücret istiyorlar. WordPress siteler için tam yedeğin nasıl alınacağını anlattığımız bu konuda 2 farklı yedek alma yönteminden bahsedeceğiz. Birincisi cPanel’den yedek alma, ikincisi ise WordPress Eklentisi ile Yedek Alma yöntemleri.

Hosting Panelinden Tam Yedek Alma

Bu yedek alam yönteminin WordPress’e özgü bir tarafı yok. Her site için yapabilirsiniz.

Hosting panelinizden yedek almak için öncelikle hosting firmanızda üye girişi yaparak Cpanel paneline girmeniz gerekli. Bu panele giriş için bilgiler, hosting firmanızdan paket alırken email ile size iletilmiştir. Eğer paneller hakkında hiçbir bilginiz yoksa, “Bu iş beni aşar”, diyorsanız, aşağıdaki ikinci yolu kullanınız.

Cpanel’den WordPress Yedeği Alma

Adım 1:

Cpanel’e giriş yaptıktan sonra paneliniz İngilizce ise Backup, Türkçe ise Yedek ya da Yedek Alma alanına giriniz. Benim panelim İngilizce olduğu için Türkçe karşılıklarını tam veremiyorum ama resimlerden anlayabilirsiniz.

Adım 2:

Yedek alma sayfasında “Download a Full Account Backup” butonuna göreceksiniz. Bu buton, hesabınızın tam yedeğini almanızı sağlıyor. Butona basınız.

Adım 3:

Karşımıza, basit ayarların yer aldığı bir sayfa geldi. “Backup Destination” alanından “Home Directory” olanı seçtik. Yani tüm dizinimizin yedeğini alacağız dedik. Alttaki alanda email adresiniz gözükmeli. Ona dokunmaya gerek yok. Yedekleme işlemi bitince size email gönderecek sistem. Eğer emaile gerek yok diyorsanız, “Do not send me…” seçeneğini işaretleyiniz. Son olarak Generate Backup yani “Yedeği Oluştur” butonuna basıyoruz.

Adım 4:

Yedekleme işleminin devam ettiğine yönelik bir ileti göreceksiniz. Bu sayfada beklemenize gerek yok. Emaille size bilgi verilecek. Eğer çok küçük bir siteniz varsa direkt aşağıdaki adıma geçebilrisiniz. Çünkü yedek hemen hazır olur.

Adım 5:

Yedeğinizin oluştuğunu bildiren emaili alınca ya da çok zaman geçmesine rağmen email almazsanız, cPanel’e tekrar giriş yapıp, ilk resimdeki Backup alanına giriniz. Burada bu kez, önceden alınmış yedekleri görebileceksiniz. Yedeğinizin linkine tıklayarak dosyayı bilgisayara indirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi ile Tam Yedek Alma

Yukarıda anlattığımız tüm siteler için yedek almaydı. Şimdi eklenti ile WordPress yedeğini nasıl alabileceğimize bakalım.

Eklentimizin adı Clone by Wp Academy. Eğer yönetim paneli olmayan bir sunucu, bulut sunucu, vb kullanıyorsanız, bu eklenti tam sizlik. Kolayca yedek alabilir, sitenizi taşıyabilirsiniz. Bu eklenti ile WordPress sitenizin veritabanını sql ve wp-content klasörünü tam olarak yedekleyebilirsiniz.

Adım 1:

Wp-admin yönetim alanında Eklentiler/Yeni Ekle bölümüne girip, arama bölümüne Wp Clone yazalım. Karşımıza gelen sonuçlardan Clone olanı Hemen Yükle butonu ile yükleyelim.

Adım 2:

Eklentiyi etkinleştirelim.

Adım 3:

Karşımıza gelen sayfada “Skip” linkine tıklayalım. Sonra karşımıza çıkan bilgilendirmeleri kapatmak için sağ üstteki çarpı işaretine basabilirsiniz.

Adım 4:

Eklentinin kullanımı oldukça basit. “Create Backup” alanı seçili olsun. “Create Backup” butonuna basalım. Bu buton ile yedeğimiz oluşturulacak. Karşınıza, “This may take a few minutes..” gibi bir uyarı belirebilir. Yedek oluşturmanın zaman alacağını söylüyor. Sitenizin büyüklüğüne göre bu süre değişecektir. “Ok” deyip devam ediniz.

Yedek alınırken sayfayı yeniden yüklemeyin, başka sayfalara gitmeyin. Yedeğin oluşturulmasını bekleyin. Eğer yüzlerce resim, dosya barındırmıyorsanız, 1-2 dakikada yedek oluşturulacaktır.

Adım 5:

Yedeğimiz hazır. Linke basarak yedeği bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi yedek, wp-content klasöründeki uploads klasöründe. Siz silmedikçe yedeğiniz orada duracaktır.

Yedeğin altındaki uyarıda, bu linki kopyalayıp Restore URL alanına yapıştırarak, yeni sitenizdeki yedeği kurabileceğinizi belirtiyor. Bunu altta anlatacağız.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz yedekte, wp-content klasörünüzün tamamını ve veritabanınızın sql yedeğini görebilirsiniz.

Eklenti ile Alınan WordPress Yedeği Kullanma

Yedek 2 işe yarayacaktır. Birincisi, sitenize bir şey olursa yedeği kullanarak siteyi eski haline getirebilirsiniz. İkinci seçenek ise, hosting firmanızı değiştirdiğinizde yedeğinizi başka bir hosta taşıma imkanına sahip olursunuz. Eklenti ile alınan yedeğin iyi taraflarından birisi, farklı bir domainde de bu yedeği kullanabilecek olmanızdır.

Yedeği aldıktan sonra, ister aynı sitede, ister farklı sitede ya da farklı bir hostta, wp-admin/Wp Clone sayfasına giriniz. Eğer siteyi taşıyorsanız, önce WordPress kurulumu yapmalısınız.

Adım 1:

Bu kez “Restore backup” alanını seçiniz. Eğer farklı bir siteye yedeği yüklecekseniz, önceki yedeğinizin adresini “Restore from URL” alanına yapıştırınız.

Alttaki uyarılarda, yedeği yüklediğiniz sitenin boş olduğunu(siler her şeyi), yedeği yükleyeceğiniz sitede sorunlar çıkabileceğini ve tekrar kurulum yapmanız gerekebileceğini(risk bitmez bu dünyada), mevcut kurulumunuzdaki veritabanınızın tamamının yedekteki veritabnı ile değiştirileceğini belirtiyor.

Bunları kabul ediyorsanız “Restore Backup” butonuna basabilirsiniz. Karşınıza yine, işlemin zamanalabileceğine yönelik uyarı çıkacaktır. “Ok” deyiniz.

Adım 2:

Karşınıza bu sayfa gelirse işlem tamamlanmış demektir. Eğer permalink yani kalıcı bağlantılarınızda değişiklik olduysa, Ayarlar/Kalıcı Bağlantılar sayfasından güncelleme yapınız.

Eklentinin Advance Settings sayfasına girerek, memory limitini artırma, sadece veritabanını yedekleme gibi seçenekleri seçebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken, yedeklerinizi bilgisayarınıza indirmeyi unutmamanızdır. İster cPanel yedekte, ister WordPress eklenti yedeğinde olsun, yedekleriniz hostunuzda saklanmaktadır. Eğer sunucuya bir şey olursa yedekler de uçar. O yüzden yedekleri bilgisayarınıza kaydetmeyi unutmayın.

WordPress tam yedekleme ile ilgili sorunuz varsa yorum alanını, destek isterseniz destek sayfasını kullanabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.