WordPress Story Eklentisi ile Instagram Tarzı Hikayeler Ekleyin

May 9, 2020 Eklentiler kategorisinde yayınlandı.

Sosyal medya siteleri sürekli olarak kendilerini geliştirmek zorundalar. Yeni özellikler katmadıkları takdirde güncelliklerini yitirme ve rakipleri tarafından pasifize edilme ihtimalleri var. Instagram ve Facebook’ta gördüğümüz özelliklerden birisi de story yani hikayeler özelliği. Kısa süreli görüntü ya da resimleri bu alanda göstererek ilgi çekmek mümkün oluyor mu olmuyor mu bilemeyeceğim. Açıkçası hiç kullanmadım bu özelliği. Ama millet seviyor ve kullanıyor.

Wpuzman da yaptığı eklenti ile WordPress’e story özelliğini getirmiş. Kullanımı oldukça kolay olan WordPress story eklentisi ile siz de blogunuza story bölümü ekleyebilirsiniz.

WordPress Story Eklentisinin Kurulumu

Wordpress Story Eklentisi

WordPress story eklentisini kurmak için öncelikle wp-admin/Eklentiler sayfasına giriniz ve üst bölümden “Yeni ekle” butonuna basınız.

Wordpress Story Eklentisi

Sağ üstteki arama kutucuğuna “Wp Story” yazarak arama yapınız. Karşınıza Wp Story eklentisi çıkacaktır. “Hemek Yükle” deyip eklentiyi yükleyin.

Wordpress Story Eklentisi

Sonra aynı yerde Etkinleştir butonuna basarak eklentiyi aktifleştirin.

Wordpress Story Eklentisi

WordPress story eklentisini etkinleştirdiğinizde, admin sayfanızın sol menüsünde Hikayeler bölümünü göreceksiniz. Bu alandan “Yeni Ekle” linkine tıklayalım.

Wordpress Story Eklentisi

WordPress hikayeler eklentisinde hikaye eklemek oldukça kolay. Başlık, hikaye link yazısı, hikayeye tıklandığında gidilecek url ve hikaye görselini ekleyerek sağ taraftan yayımlayabilirsiniz. Yayımla linkine bastığınızda uyarı verecek ve öne çıkarılan görsel belirlemek gerektiğini söyleyecektir. Yayımla butonunun altından öne çıkan görsel olarak yine bu hikaye görselini seçebiliriz. Sonra yayımla diyelim.

Wordpress Story Eklentisi

Sayfadan ayrılmadan eklediğimiz hikayenin altındaki Hikaye Ekle butonuna basarak daha fazla story ekleyebiliriz. Sonra sağ taraftan Güncelle butonuna basmalıyız.

Wordpress Story Eklentisi

Bu sayede hikayelerimizi ekledik. Şimdi hikayelerimizi blogumuzda gösterelim. Bunun için öncelikle wp-admin/Hikayeler/Gösterilen Hikayeler sayfasına girelim ve Hikayeler alanından hikayemizi seçelim. Sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek hikayemizi yayına hazırlayalım.

Görebileceğiniz üzere hikayenin blogunuzda gösterilmesini sağlayacak kısakod ve tema kodu da bu sayfada size veriliyor.

Wordpress Story Eklentisi

[wp-story]

kodunu yazı içerisinde kullanabiliriz. bunun için yazı yazma alanına bu kodu yapıştırmak yeterli. Yazıya kodu eklediğimizde sonuç böyle olmalı. Yazının istediğiniz yerine ekleyebilirsiniz.

WordPress story eklentisi tema dosyanıza da eklenebiliyor. Bunun için:

<?php echo do_shortcode( '[wp-story]' ); ?>

kodunu tema dosyanızda ufak resimlerin çıkmasını istediğiniz yere eklemeniz gerekli. Örneğin ben index.php dosyasında üst taraflara ekledim.

Wordpress Story Eklentisi

WordPress hikayeler eklentisinde sonuç bu şekilde gözüküyor. Oldukça başarılı bir eklenti.

WordPress story eklentisi ücretsiz bir eklenti ancak eğer hikayelerde farklı bir tema kullanmak istiyorsanız, efekt ya da yönlendirme linkleri istiyorsanız eklentinin ücretli sürümünü satın almalısınız.

Yerli üretim olan WordPress Story Eklentisi ile siz de özellikle eski yazılarınızın dikkat çekmesini veya önemli haberleri dikkat çekici şekilde blogunuzda gösterebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.