WordPress Sitede http’den https’e Yönlendirme

May 12, 2020 Ücretli Temalar kategorisinde yayınlandı.

Artık SSL sertifikası bulunmayan siteleri tarayıcılar güvensiz olarak işaretliyor ve kullanıcıların siteye güvenmeleri mümkün olmuyor. Hem bu nedenle hem güvenliğin artırılması için her sitede SSL sertifikası kullanmak gerekli.

Paylaşımlı hosting kullanan siteler için SSL sertifikası çoğu firmada otomatik olarak gerçekleşiyor. Paylaşımlı hostinginizi satın aldıktan bir süre sonra cPanel’e giriş yapıp, “SSL/TLS” sayfasına girip, “Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)” bölümündeki “SSL sitelerini yönetin” linkine tıklayarak “Yüklü SSL Web Sitelerini Yönet” alanına bakabilirsiniz. Burada domaininiz yer alıyorsa SSL kurulumu tamamlanmıştır.

SSL sertifikasının kurulu olması kadar, sitenizdeki tüm adreslerin https ile açılıyor olması gereklidir. Örneğin x sitesinden size verilen bağlantıda adres “http://www.example.com/deneme/” olarak belirtilmiş olabilir. Bu linke tıklayan kişi tarayıcısında güvensiz etiketini görecektir çünkü url’de “http” kullanılıyor. Bu sorunu çözmek için SSL kurulumundan sonra tüm http girişlerini https’a yönlendirmek gereklidir. Bunun 2 basit yolu bulunuyor:

Cpanel’den http’den https’e Yönlendirme:

Cpanel http’den https’e yönlendirme için basit bir yöntem sunuyor. Cpanel’e giriş yaptıktan sonra domainlerinizin yer aldığı “Etki alanları” sayfasına giriş yapın ve domaininizle ilgili bilgilerde “Force HTTPS Redirect” alanını seçili olmasını yani açık olmasını sağlayarak tüm http trafiği https’e yönlendirebilirsiniz.

htaccess ile http’den https’e Yönlendirme:

FTP ile ya da dosya yöneticisi ile giriş yapıp dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz. WordPress ana dizinde yer alan .htaccess dosyasını editör ile açarak şu kodu en üste yapıştırınız:

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Sonuçta şöyle bir kod elde etmelisiniz(Eklentilerin ya da sizin önceden eklediğiniz kodlar ve notlar hariç):

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

Bulut sunucu gibi sistemler kullanıyorsanız ve yönetim paneliniz yoksa htaccess yönlendirmesi ile sitenizdeki tüm http trafiği https haline getirmeniz bu yöntemle mümkün.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.