WordPress Nasıl Kurulur (2020)? Kolay ve Hızlı Kurulum için Resimli Anlatım

May 5, 2020 Ücretli Temalar kategorisinde yayınlandı.

WordPress ile ilgili bir blog oluşturunca yazılacak ilk yazı aslında bu konu ile ilgili olmalı ama benden önce 17 milyon kişinin bu konuyu anlattığını varsaymış ve anlatım yapmamıştım. Ancak belki daha detaylı anlatabilirim diye düşünerek bugün WordPress’in nasıl kurulacağına değinmek istiyorum.

WordPress bildiğiniz üzere PHP kodlama dili ile yazılmış bir yazılım(script). Dinamik bir kodlama yapısına sahip olduğu için birçok işlemi kendisi yapar. Yani HTML gibi her şeyi sizden beklemez. Mesela siz yazı başlığını oluşturursunuz, içeriği yazarsınız, kategoriyi seçip yayımla dersiniz. Gerisini WordPress yapar. Hatta Google’a, “Şu blogda yeni bir yazı var”, diye bildirimde bile bulunur. Google örümceği de gelip yazıyı indeksler ve arama sonuçlarında çıkıp çıkmayacağına karar verir. Dinamik yapısı, kolay kullanımı ve sürekli kendisini geliştirmesi nedeniyle WordPress şu an en çok tercih edilen yazılım. Ücretsiz de tabii. Hatta İnternet’teki sitelerin yüzde 35’inin WordPress ile oluşturulduğu söylenmekte.

WordPress kurulumu ise aslında oldukça basit ve İnternet sitesi kurmak isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken bir konu. Çünkü öyle ya da böyle işinize yarayacak bir bilgi. Bununla birlikte WordPress kurulumunu öğrenen kişi, Vbulletin, Xenforo, Phpbb gibi birçok yazılım da nasıl kurulacağını temel olarak öğrenmiş olur. Ayrıca host nedir, veritabanı nedir, vb’yi de öğrenir.

WordPress ile site yapmak için önce WordPress kurulumu yapmalıyız. Paylaşımlı, yani cPanel gibi yönetim paneli olan hostunuzun olduğunu varsayalım. “Bulut sunucuya WordPress nasıl kurulur” konusuna ise sonraki bir yazıda değineceğiz. Worpress kurulumu için 2 temel yolumuz var. Birincisi otomatik, ikincisi manuel. bu yazıda otomatik kurulumdan bahsedeceğiz.

WordPress kurulumu için domain ile hosting arasındaki nameserver bağlantısını kurmuş olmalı ve domainizi tarayıcıza açtığınızda hosting firmanız tarafından görüntülenen bir uyarıyla ya da benzeri bir sayfa ile karşılaşıyor olmalısınız. Nameserver ayarlarını yapmak için domain aldığınız firmanın hesabına giriş yapın. Domainizi seçin ve nameserver ayarlarına alanına girin. Hosting firmanız tarafından size verilmiş olan ns1.example.com, ns2.example.com gibi ns’leri ilgili alana girip kaydedin. 5-10 dakikada bağlantı kurulabileceği gibi 24 saat beklemeniz de gerekebilir.

Domain ile hosting arasında bağlantının kurulduğunu varsayarak ilk yolla, WordPress kolay kurulum ile başlayalım. Kurulumda yanlışlık olursa sorun değil. Her şeyi nasıl başa alacağınızı da yazının sonunda anlatacağım.

Kolay WordPress Kurulumu

Adım 1: Hosting Paneline Giriş

Wordpress Kurulumu 1

Kurulum için öncelikle hosting panelinize giriş yapınız. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Hosting aldığınız firmanın İnternet sitesinde üye girişi yapın.
  2. Hizmetleriniz alanından hosting hizmetini seçiniz.(Her sitede farklıdır).
  3. Paketinizi seçtiğinizde temel kısayolları size sunan bir sayfaya ulaşırsınız. Örneğin, eposta hesabınıza, veritabanınıza ya da dosya yöneticisine buradan ulaşabilirsiniz. Siz “CPanel’e Giriş” linkini bulup, Cpanel’i açınız. Dil değiştirmek için üst sağdan hesap adınıza tıklayabilir ve ve açılan menüden “Dil Değiştir”i seçebilirsiniz.

Adım 2: WordPress Kurulumu

Wordpress Kurulumu 2

Genelde cPanel yönetim panelinin en altında, kolay kurulumu yapılabilen yazılımları görebilirsiniz. Eğer doğrudan simgesini görebiliyorsanız WordPress ikonuna tıklayın. Eğer “Tek Tıkla Script Kurulum” gibi bir link görüyorsanız, ona tıklayın.

Adım 3: Kuruluma Başlıyoruz

Wordpress Kurulumu 3

WordPress’i seçin ve Yükle(Install Now) butonuna basın.

Adım 4: Ayarları Yapıyoruz

Wordpress Kurulumu 4

Karşınıza çıkan WordPress kurulum sayfasında sırasıyla şunları yapınız:

  1. Protokol seçiniz alanından site adresinizin nasıl başlayağınızı seçiniz. Örneğin www kullanacaksanız, http://www seçiniz. Kullanmayacaksanız http:// seçiniz. Eğer SSL sertifikanız varsa(önemli ve ücretsiz sunuluyor her hosting firması tarafından) https://www. ya da https:// seçiniz. Önerim, SSL olarak: https://www.
  2. Domainizi seçiniz.
  3. Yükleme dizini alanını, eğer example.com gibi doğrudan domaine kuracaksanız, boş bırakınız. Eğer example.com/blog/ gibi bir klasöre kuracaksanız, blog yazınız.
  4. Site adı, site tanımı, yönetici adı ve yönetici şifresi alanları ile email adresinizi de yazınız. Site ve site tanımı, email adresi ile yönetici parolası daha sonra değiştirilebilen bilgilerdir. Şifrenizi unutursanız, şfire emaile gönderileceği için email adresiniz doğru olsun.
  5. Altta bir tema seçerek “Yükle” butonuna basıp, WordPress Kolay Kurulumu tamamlayabilirsiniz. Temanızı kurulumdan sonra değiştirmeniz mümkün. Kurulum tamamlanınca karşınıza çıkacak sayfada, işlemin başarı ile bittiği söylenecek ve site adresiniz ile yönetim paneli adresiniz gösterilecektir. Yönetim panelinize https://www.example.com/wp-admin sayfasından girebilirsiniz.

Görüldüğü üzere WordPress kurulumu bu yöntemle oldukça kolay ve hızlı. Birkaç bilgi yazıp, yükle demeniz yeterli. Kurulum sihirbazı diğer işlemleri yapıyor. Artık yönetim panelinize girebilir ve yazı yazmaya başlayabilirsiniz.

Hatalı WordPress Kurulumu Nasıl Kaldırılır?

Diyelim ki “Yükle” butonuna bastık ama bir türlü yüklendi mesajını alamadık. Ya da sitede bir sorun var. Linkler çalışmıyor, vb. Böyle bir sorunla açıkçası hiç karşılaşmadım ama olur mu olur. Her şeyi en başa çevirmek için şu adımları takip edebilirsiniz.

Eğer hostunuzda başka siteleriniz varsa, bu işlem için bilen birinden yardım isteyiniz. Eğer hostunuzu ilk defa kullanıyorsanız, sorun yaşama ihtimaliniz yok.

WordPress Kurulumunu Kaldırma Adım 1: Dosyaları Silme

Cpanel anasayfasına dönün. Direkt linki göremezseniz, sayfayı kapatıp host firmanızdaki hizmetlerinzden tekrar cPanel’i açın.

Wordpress Kurulumunu Kaldırma

Dosya yöneticisi bağlantısına tıklayın.

Wordpress Kurulumunu Kaldırma

Çıkan listeden public_html dosyasına giriş yapın. public_html dosyası sizin dosyalarınızı barındırır. Diğerlerine dokunmayın.

Wordpress Kurulumunu Kaldırma

Çıkan sayfada wp-admin, wp-content ve wp-includes klasörleri ile altındaki dosyaların tamamını seçin. Hepsini seçmek için ctrl tuşuna basılı tutarak seçim yapabilirsiniz.

Hepsini seçtikten sonra üstten Sil(Delete) butonuna basın ve tüm dosyaları silin.

WordPress Kurulumunu Kaldırma Adım 2: Veritabanını Silme

Veritabanını silmek zorun değilsiniz aslında ama eğer host paketiniz 1 tane veritabanı kullandırıyorsa, veritabanını silmelisiniz. Bu sayede yerine başka bir WordPress kurulumu yapabilirsiniz.

Wordpress Kurulumunu Kaldırma

Cpanel sayfasına dönerek, “Veritabanları” tablosundaki “MySQL Veritabanları” linkine tıklayın.

Wordpress Kurulumunu Kaldırma

Tek kurulum yaptığınız içni aktif 1 tane veritabanınız olmalı. Sağ taraftan sil diyerek veritabanını silebilirsiniz.

Bu sayede WordPress kurulumu tamamen kaldırılmış oldu. WordPress kurulumu ile ilgili adımları takip ederek tekrar kurulum yapabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz yönetici onayından sonra görülebilecektir.